Продовжуємо розглядати Календар розвитку дитини в утробі. Початок в попередній статті.

Місяць шостий

Зарядка в животику

20-24 тижні. Малюк важить приблизно півкілограма. Погодьтеся, що це не так вже й мало. У нього виросли маленькі нігтики. Жирових відкладень ще немає, тому тільце досить худеньке. Але він вже виглядає і поводиться так само, як немовля перед народженням. До 24-му тижні зростання малюка приблизно 33 сантиметри, а вага приблизно 570-900 грамів.

Мама вже дуже добре чує свого малюка. А той рухається активно, тому що м'язи рук і ніг у нього розвинені вже досить добре. Мама може навчитися розуміти сигнали дитини. Наприклад, якщо жінка пропустить сніданок або обід, малюк через деякий час почне неспокійно ворушитися, причому набагато частіше, ніж зазвичай. Тому харчуватися вам потрібно регулярно, щоб дитина весь час міг отримувати поживні речовини. А ще мама може відчувати, як малюк кашляє або гикає: тоді жінка сприймає легкі ритмічні постукування.

Місяць сьомий

Поговори зі мною, тато

24-28 тижнів. Тепер руху малюка може відчувати не тільки мама. Їх можуть почути і тато, і інші родичі. Ось він, довгоочікуваний сигнал! Багато чоловіків, тільки відчувши поштовхи всередині животика, по-справжньому починають відчувати себе майбутніми батьками і усвідомлюють реальність того, що відбувається. Тепер і сам малюк набагато краще чує все, що відбувається навколо. Тому гордий майбутній тато може не тільки гладити мамин живіт, але і розмовляти зі своїм спадкоємцем.

Мама в цей період може набрати зайву вагу, але це не повинно надто турбувати, якщо ви дотримуєтеся розумного раціону і регулярно відвідуєте лікаря. У ці тижні дитина накопичує підшкірну жирову клітковину і вже не виглядає таким худеньким. До 28-му тижні довжина малюка - 37 сантиметрів, а важить він приблизно 1 кілограм. Мамі може здатися, що дитина навіть впирається ніжками в її ребра, таким великим він виріс.

Місяць восьмий

Вихід на фінішну пряму

28-32 тижні. Тепер дитині залишилося зовсім трохи додати у вазі. Він уже добре розрізняє світло і темряву. У маминому животику крихті стає зовсім тісно. Малюк перекинувся головкою вниз, готуючись до народження. Майже остаточно формується серце, продовжують формуватися легкі і підшлункова залоза. Кроха все ще має «старечий» вид через зморщеною шкірки, його тільце поки покрито пушковими волоссячком і первородним мастилом. Його зріст становить приблизно 40 сантиметрів, і важить дитина близько 1,7 кілограма.

Місяць дев'ятий

Зустрінемося зовсім скоро

32-36 тижнів. Ваш малюк вже майже готовий до зустрічі з батьками. На дев'ятому місяці відбувається остаточне формування всіх органів і систем. Підшкірний жировий шар збільшується, тому шкіра стає гладкою і рожевої. Пушкова волоски, що покривають все тіло, поступово зникають, а волосся на голові стають довшими і густіше. Протягом дев'ятого місяця малюк майже вдвічі збільшує свою вагу і тепер насилу поміщається в животику у мами. Тому його рухова активність знижується - надто вже тісно тепер йому в своєму будиночку. До кінця 36-го тижня малюк вже готовий до народження. Плід майже повністю сформувався, і тепер йому потрібно тільки зміцніти і вирости. Зростання малюка складає 46 сантиметрів, важить він 2,5 кілограма.

Місяць десятий

Здрастуй, світ!

36-40 тижнів. Щічки і все тільце округлилися, пушок майже зник. Тепер дитина вже повністю готовий до народження, і весь його маленький організм готується до важливої події - пологів. Активно йде підготовка до смоктання, адже відразу після народження дитині доведеться їсти самостійно. Поки що жувальна мускулатура розвинена дуже слабо, але як тільки малюк почне смоктати, м'язи жувального апарату швидко зміцняться. Кістки черепа у малюка дуже м'які і податливі, і це значно полегшує проходження головки по родових шляхах. Малюк проявляє активну реакцію на всі емоційні сигнали, які він отримує від мами. На десятому місяці довжина дитини становить 47-60 сантиметрів, а вага може варіювати від 2500 до 5000 грамів.